Mielőtt a retinolról és annak hatásairól beszélnénk, először vessünk egy pillantást a retinoidokra. A retinoid alapvetően egy általános kifejezés számos A-vitamin-származékra, amelyek jelentős hatással vannak a bőrre, ezért gyakran használják a kozmetikumokban és a bőrgyógyászatban.
Ezek a bőr retinsav-receptoraihoz kötődnek, aktiválják azokat, és ezáltal megváltoztatják a bőr összetételét, amely különböző előnyökkel jár, mint például a pigmentáció csökkentése, a bőr textúrájának javítása, a szarkalábak megjelenésének és a pattanások csökkentése.
Retinol, retinal, észterek és retinsav: miben különböznek?
Függetlenül attól, hogy milyen típusú retinoidot alkalmaz, a bőr csak a biológiailag legaktívabb formáját, a retinsavat tudja felhasználni. A retinoidokat ezért mindig át kell alakítani retinsavvá közvetlenül a bőrfelületen, hogy kifejthessék a hatásukat. Kémiai összetételük és hatásuk szerint a következő csoportokba sorolhatók:
- Retinol-észterek: A retinoid legkevésbé hatékony formája, amely a bőrön először retinollá, majd retinaldehiddé, végül retinsavvá alakul, mielőtt aktívvá válna. Alkalmasak lehetnek az első használatra vagy nagyon érzékeny bőrűek számára.
- Retinol: Ez a retinoid egy nagyon hatékony formája, amely a bőr megújulására gyakorolt öregedésgátló hatásáról ismert, ezért gyakran megtalálható a kozmetikai termékekben. A retinol két lépésben alakul át aktív retinsavvá.
- Retinaldehid: A retinaldehid, más néven retinal (nem retinol), a leghatásosabb a vény nélkül kapható retinoidok közül. Az átalakítási skálán egy lépéssel közelebb van a retinsavhoz. Csak egy lépés kell ahhoz, hogy átalakuljon és aktív legyen, így hatékonyabb, mint a fent említett retinolészterek és a retinol. Növelheti azonban a bőrirritáció kockázatát.
- Retinsav (tretinoin): A retinoidok legerősebb formája, amelyet leggyakrabban az akne súlyos formái ellen használnak. A kozmetikumokban azonban tilos használni a mellékhatások, például a bőrirritáció és a napfényre való érzékenység kockázata miatt, ezért csak receptre kapható.