Ha a dermatitisz tünetei jelentkeznek, a legjobb, ha felkeres egy szakképzett bőrgyógyászt. Az orvos segíteni tud megállapítani, hogy ekcéma-e az, amelyet tapasztal, és ha igen, akkor segíthet egy kezelési terv kidolgozásában. Az ekcéma különböző típusai különböző kezelést igényelhetnek, így ami másnak segít, nem feltétlenül válik be Önnek. Az alábbiakban az ekcéma gyakori típusairól olvashat, amelyeket jó, ha szem előtt tart.
Atópiás dermatitisz (Dermatitis atopica)
Az atópiás dermatitisz egy krónikus bőrbetegség, amely genetikailag adott, és általában az első életévben jelentkezik. Az ekcéma ezen formája száraz, hámló foltokkal jár, amelyek gyakran a fejbőrön, a homlokon és az arcon jelennek meg. Az atópiás dermatitisz a szemhéjakon és a szem körül is gyakran előfordul.
Kontakt dermatitisz (Dermatitis contacta)
A kontakt dermatitisz szinte mindenkinél előfordul életében legalább egyszer, mivel az ekcéma ezen típusát a bőrt irritáló allergénnel vagy anyaggal való érintkezés okozza. A kiütés bárhol megjelenhet a testen, attól függően, hogy hol keletkezett az irritáció. Rendszerint kezelés nélkül eltűnik.
A terület általában kipirosodik és viszket. Gyakori a kontakt dermatitisz a szemhéjakon is, amely egy gyulladásos reakció, és irritáló vagy allergén anyaggal való érintkezés után jelentkezik. Ez a felső és az alsó szemhéjat is érintheti.
Diszhidrotikus ekcéma (Dermatitis dyshidrotica)
A diszhidrotikus ekcéma a kezeken és lábakon jelentkező dermatitiszként is ismert. Az ekcéma ezen típusa kis, mély fekvésű hólyagokkal jár, jellemzően a kezeken vagy lábakon, amelyek a hólyagok eltűnése után száraz, repedezett bőrt hagynak maguk után. Az ok nem teljesen egyértelmű, de lehet allergia, genetika, irritáció és bakteriális vagy gombás fertőzés.
Neurodermatitisz (Neurodermatitis)
A neurodermatitisz egy viszkető folt formájában jelentkezik, amely a test bármely pontján megjelenhet – leggyakrabban a karon, a lábon vagy a nyak hátsó részén. Az ekcéma ezen típusánál a viszketés nagyon intenzív, és különösen stresszes időszakokban jelentkezik. Ez azonban a stresszes időszak elmúltával is megmaradhat.
Nummuláris dermatitisz (Nummular dermatitis)
A nummuláris dermatitisz egy olyan bőrbetegség, amelynek során ovális vagy kerek fekélyek és vörös foltok jelennek meg a bőrön. Ezek a bőrelváltozások nagyon viszkethetnek és kellemetlenek lehetnek. Gyakran bőrsérülések, például égési sérülések, rovarcsípések, karcolások vagy horzsolások után alakulnak ki. A nummuláris dermatitisz a test bármelyik részét érintheti, de leggyakrabban a kezeken, karokon, lábakon és a törzsön fordul elő.
Szeborreás dermatitisz (Dermatitis seborrhoica)
A szeborreás dermatitisz jellemzően az arcon és a hajon jelentkezik, ahol zsíros hámlást, bőrpírt és korpásodást okoz. Ugyanakkor a test bármely zsíros területét érintheti, például az arcot, az orrnyerget, a szemöldököt, a füleket, a szemhéjakat és a mellkast. Csecsemőknél a szeborreás dermatitiszre általában koszmóként hivatkoznak, és kezelés nélkül eltűnhet.
Periorális dermatitisz (Dermatitis perioralis)
Ha dermatitiszben szenved a szeme, az orra és az ajkai körül, az lehet periorális dermatitisz, amely egy gyulladásos bőrbetegség. Néha az egész arcot is érintheti. Apró piros pattanások, hólyagok vagy hámlás formájában jelentkezik, amelyek viszkethetnek vagy érintésre érzékenyek lehetnek.
Az érintett területeken a bőr száraz és kipirosodott lehet, és néha a hólyagok gennyesedhetnek. A periorális dermatitiszt kiválthatják vagy súlyosbíthatják a kortikoszteroid krémek, kozmetikumok, fluoridos fogkrémek és hormonális változások.